20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji: Uroczystość i refleksje


W dniu 10 grudnia 2024 roku miała miejsce uroczysta zbiórka w Komendzie Głównej Policji, upamiętniająca 20-lecie funkcjonowania systemu ochrony praw człowieka. Od blisko dwóch dekad, w polskiej Policji działa sieć pełnomocników, którzy zajmują się tym ważnym zagadnieniem. Uroczystość była nie tylko okazją do wręczenia odznaczeń, ale również do wymiany myśli na temat dalszego rozwijania ochrony praw człowieka w strukturach policji.

System ochrony praw człowieka w Policji, będący europejskim ewenementem, od ponad 20 lat funkcjonuje nieprzerwanie, przekształcając się i dostosowując do zmieniających się potrzeb społeczeństwa. W ramach sieci policyjnych pełnomocników powstało wiele programów oraz projektów edukacyjnych, które mają na celu przeciwdziałanie zjawiskom takim jak mobbing czy dyskryminacja. Ponadto, wprowadzony został komponent koncentrujący się na zagrożeniach związanych z handlem ludźmi oraz przemocą, w tym przemocą seksualną.

Po ceremonii otwarcia, nadinsp. Roman Kuster wręczył liczne odznaczenia państwowe i resortowe pełnomocnikom oraz członkom zespołów ds. ochrony praw człowieka. Uroczystość stanowiła również platformę do dyskusji dotyczącej praworządności w Policji, gdzie wprowadzające wystąpienie prof. dr hab. Ewy Gruzy pokazało potrzebę zapewnienia równej ochrony praw obywateli. Wydarzenie przyciągnęło uwagę przedstawicieli instytucji krajowych, międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych, angażujących się w działania na rzecz ochrony praw człowieka.

Źródło: Policja Brzesko


Oceń: 20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji: Uroczystość i refleksje

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:14


Zobacz Także